Sport at Hernhill

We know that Physical Education plays an important role in helping children to live an active and healthy lifestyle. We recognise that Physical Education and sport plays a crucial role in the development of every pupil and has the potential to change young people’s lives for the better.

Through PE and Sport our children learn to develop the important qualities of discipline, resilience, communication, team work and ambition, leading to improved concentration, attitude and academic achievement

A wide range of PE is delivered to the pupils throughout the school, which aims to engage and inspire all pupils. Sports taught are wide and varied, both during the school day, and as extra-curricular clubs. Opportunities include Gymnastics, boxing, hockey, running, basketball, cricket and football.

As well as regular PE lessons, we also provide team competitions both intra- and inter-school. We enter many and varied competitions such as football, basketball, tag rugby, cricket, Wake Up and Shake Up competitions and Key Steps Gymnastics.

Our Sporting Achievements

Below you will find reports on all things sporty including tournaments and matches that we have attended, as well as other inter and intra school competitions.

We achieved the Sports Partnership SCHOOL OF THE YEAR 2017 award!

 

Enjoy and celebrate our children's efforts and achievements!

Results for the year 2018-19

KS1 Basketball Development Festival – Participation award

KS2 Basketball 1st place – CHAMPIONS into Kent Finals

Yr2 Wake Up Shake Up 1st place - CHAMPIONS!

Yr5 Wake Up Shake Up 11th place

Yr6 Wake Up Shake Up 6th place

Yr2 Speedstacks 1st place - CHAMPIONS!

Yr3/4 Team A Speedstacks 3rd place

Yr3/4 Team B Speedstacks 2nd place

Yr4 Speadstacks 1st place - CHAMPIONS!

Yr5/6 Team A Speedstacks 2nd place

Yr5/6 Team B Speedstacks 1st place - CHAMPIONS!

Yr5/6 Basketball Kent Finals 13th place

Yr5/6 Small School Football League 2nd place

Yr5/6 Handball

Yr5/6 Sportshall Athletics 6th place

Yr1/2 Infant Agility 6th place

Yr3/4 Team A Hockey 4th place

Yr3/4 Team B Hockey 3rd place

Yr5/6 Hockey 2nd place

Yr3 Primary Dance Festival – Participation award

 

Results for the year 2017-18:

 

KS1 Basketball Development Festival – Participation award

KS2 Basketball 2nd place

Yr2 Wake Up Shake Up 2nd place

Yr5 Wake Up Shake Up 6th place

Yr6 Wake Up Shake Up 1st place – CHAMPIONS!

Yr2 Speed Stacks 1st place – CHAMPIONS!

Yr3 Speed Stacks 2nd place

Yr4 Speed Stacks 1st place – CHAMPIONS!

Yr5 Speed Stacks 3rd place

Yr6 Speed Stacks 1st place – CHAMPIONS!

Yr3/4 Tennis Development Festival – Participation award

Yr5/6 Small School Football League 1st place – CHAMPIONS!

Yr2 Infant Agility 4th place

Yr3/4 Quicksticks Team A 3rd place

Year 3/4 Quicksticks Team B 4th place

Yr5 Hockey 3rd place

Yr3/4 Primary Dance Festival – Participation award

Yr2 Gymnastics Step 1 Team A 6th place

Yr2 Gymnastics Step 1 Team B 7th place

Yr3/4 Gymnastics Step 2 Team A 1st place – – CHAMPIONS into Kent Finals

Yr3/4 Gymnastics Step 2 Team B 13th place

Yr5/6 Gymnastics Step 2 Team A 2nd place – K– CHAMPIONS into Kent Finals

Yr5/6 Gymnastics Step 2 Team B 4th place

Yr5/6 Gymnastics Step 3 joint 3rd place

Y6 Handball 6th place

Yr3/4 Sportshall Athletics 14th place

Yr6 High 5 Netball 1st place – CHAMPIONS into Kent Finals

Yr3/4 Tri-Golf 1st place – – CHAMPIONS into Kent Finals

Yr5/6 Mixed Kwik Cricket 7th place

Kent School Games Gymnastics Finals Yr4 17th place

Kent School Games Gymnastics Finals Yr6 17th place

Kent School Games Netball Finals 4th place

Kent School Games Tri-Golf Finals 3rd place

Yr2 Football participation award

 Herne Bay & East Kent School Sports Partnership Awards 2018:

KS1 Team of the Year – Runners Up

Y2 Speed Stacking Team

 Inspire Award = Yr6 Wake Up Shake Up Team


 

Results for the year 2016/17:

KS1 Basketball 2nd place

KS2 Basketball 2nd place

Yr2 Wake Up Shake Up 1st place - CHAMPIONS!

Yr5 Wake Up Shake Up 6th place

Yr2 Speed Stacks 1st place - CHAMPIONS!

Yr3/4 Speed Stacks 1st place - CHAMPIONS!

Yr5/6 Speed Stacks 1st place - CHAMPIONS!

Yr5/6 Speed Stacks 2nd place

Yr2 Team A Gymnastics 5th place

Yr2 Team B Gymnastics 7th place

Yr3/4 Team A Gymnastics 1st place (Kent Finals) - CHAMPIONS!

Yr3/4 Team B Gymnastics 3rd place

Yr5/6 Team A Gymnastics 1st place (Kent Finals) - CHAMPIONS!

Yr5/6 Team B Gymnastics 12th place

Individuals: joint 1st and 5th place

Yr5/6 Tag Rugby 1st place - CHAMPIONS!

Yr2 Infant Agility 2nd place

Yr3/4 Quicksticks 1st place (Kent Finals)

Yr5/6 Hockey 2nd place

Yr5/6 Handball 1st place (Kent Finals)

Yr5/6 District Netball League 2nd place

Yr3/4 Sportshall Athletics 2nd place

Yr3/4 Tri-Golf 2nd place

Yr3/4 Tennis 3rd and 4th place

Yr5/6 Small Schools Football League 3rd place

Yr5/6 Gillingham Kids Cup Quarter finalists

Yr2 Mini Football Tournament 1st place - CHAMPIONS!

Yr3 Mini Football Tournament 1st place - CHAMPIONS!

Yr4 Mini Football Tournament 2nd place

Yr3/4 Team A Gymnastics Kent Final…6th place

Yr5/6 Team A Gymnastics Kent Final…4th place

Yr3/4 Quicksticks Kent Final…5th place

Yr5/6 Kwik Cricket…2nd place

Yr4/5 Football Tournament…9th place

Yr2 Football Festival…3rd in their group

Yr5/6 Handball Kent Final…1st place - CHAMPIONS!